Awaria na drodze to jedna z bardziej nieprzyjemniejszych sytuacji w motoryzacyjnym życiu każdego z Nas. Nachodzi w najmniej oczekiwanym momencie, generuje dużo stresu i nerwów. Jak poradzić sobie podczas awarii pojazdu na drodze?
Nie panikuj!
Łatwo powiedzieć, gorzej wykonać. Podczas awarii pojazdu pamiętajmy, aby nie wpadać w panikę ponieważ kompletnie w niczym ona nam nie pomoże. Wręcz przeciwnie – doprowadzi do zwiększenia stresu, czego efektem będzie nieracjonalne myślenie. Na początku upewnijmy się, że pojazd znajduje się w bezpiecznym miejscu, które gwarantuje bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Jeżeli awaria nastąpiła na autostradzie pamiętajmy, aby jak najszybciej poinformować służby drogowe odpowiedzialne za utrzymanie autostrady o naszym problemie. Dlaczego? Pojawią się one na miejscu bardzo szybko i odpowiednio zabezpieczą i oznakują uszkodzony pojazd. Do oznaczeń używane są odblaskowe pachołki. Co więcej służby drogowe zapytają czy potrzebujemy pomocy.
Samodzielna naprawa?
Zanim wykorzystamy pomoc drogową warto samemu spróbować zdiagnozować problem. Pamiętajmy, aby w trakcie poruszania się przy uszkodzonym pojeździe stojącym na poboczu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Ubierzmy kamizelkę odblaskową, za pojazdem ustawmy trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości i włączmy światła awaryjne. W wielu przypadkach usterka może okazać się prosta do rozwiązania – np. poluzowane klemy akumulatora bądź przepalona żarówka. Niestety, zwykle na drodze nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z awariami.
Pojazd zabezpieczony, awaria nie do usunięcia
Jeżeli udało nam się odpowiednio zabezpieczyć pojazd, a próba rozwiązania problemu nie przyniosła rezultatu nie pozostaje nam nic innego jak skorzystanie z zewnętrznej pomocy. W wielu przypadkach kupując obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu OC lub nieobowiązkowe AC możemy liczyć na pakiet mini Assistance, który w przypadku usterki może pomóc. Wystarczy zadzwonić na infolinie ubezpieczyciela, podać niezbędne dane i oczekiwać na przyjazd pomocy drogowej. Co ciekawe podczas zgłaszania usterki konsultant może zaproponować pomoc technika, który postara się na miejscu dokonać naprawy pojazdu. Jeżeli jego interwencja nie przyniesie skutku na miejscu pojawi się laweta, która odholuje samochód w miejsce wskazane przez nas. Tu ważna uwaga, polisa zawiera często maksymalną odległość, na jaką auto zostanie przetransportowane za darmo (50, 100, 200 km).
Jak przygotować się do awarii na drodze?
Co prawda brzmi to mało sympatycznie, jednak warto być przygotowanym do awarii na drodze. Przed wyjazdem w dłuższa trasę koniecznie sprawdźmy czy i gdzie w pojeździe znajduje się trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe – dobrym zwyczajem jest posiadanie dokładnie takiej samej liczby kamizelek ilu mamy pasażerów. Sprawdźmy, gdzie mamy koło zapasowe oraz sprzęt do wymiany lub zestaw naprawczy. Dobrze jest zaopatrzyć się w zapasowy komplet żarówek, które w najmniej oczekiwanym momencie może okazać się przydatny. Aczkolwiek w niektórych środkach lokomocji trudno samodzielnie wykonać nawet tę z pozoru błahą czynność z powodu utrudnionego dostępu. Cóż, serwisy (w domyśle producenta serwisy ASO) muszą zarabiać.
Warto znać choćby podstawowe warunki ubezpieczenia – czy posiadamy wariant Assistance, co dokładnie on zawiera, a może potrzebujemy rozszerzenie? A może jest on przy OC i AC? Uśredniony koszt dobrego ubezpieczenia Assistance to około 300 zł rocznie. Dla porównania podstawowy koszt usługi pomocy drogowej (lawety) w rejonie do 30 kilometrów to wydatek około 200 – 250 złotych.
Pamiętajmy, aby regularnie serwisować i odpowiednio przygotowywać pojazd do pokonywania dłuższych tras. Tylko takie podejście uchroni Nas przed nieplanowymi wydatkami i … problemami.
Najważniejsze to odpowiednio zabezpieczyć miejsce i samemu czekać gdzieś poza barierkami, jeśli jest taka możliwość jak jesteśmy na drodze ekspreowej.
Awaria samochodu osobowego to jest sporo stresu, a co dopier jeśli pada ciężarówka z kilkunastoma tonami towaru…
Bardzo przydatny wpis! Tak naprawdę duże znaczenie ma tutaj nasza szybka reakcja, aby nie utrudnić ruchu innym kierowcom. Najważniejsze jest włączenie świateł awaryjnych i oczywiście postawienie w odpowiedniej odległości trójkąta ostrzegawczego.
Przydatny wpis. Warto wiedzieć, jak się zachować w sytuacji, gdy mamy kolizję lub awarię na drodze. Wartościowe podpowiedzi!