Regularne kontrole poszczególnych elementów w aucie dają możliwość przewidzenia niektórych awarii, a co tym idzie obniżenia kosztów eksploatacjach pojazdu. Jakie elementy należy regularnie kontrolować?
Olej silnikowy – dbajmy o serce pojazdu!
Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych elementów eksploatacyjnych w naszym pojeździe. To dzięki jego obecności silnik naszego pojazdu może bezpiecznie pracować. W sytuacji, gdy jego poziom w silniku będzie niewystarczający narażeni jesteśmy na zatarcie. Pamiętajmy, aby regularnie – przynajmniej raz na dwa tygodnie, pod warunkiem, że nie robimy dziennie 100 kilometrów sprawdzać stan oleju w silniku. Pomiar wykonujemy za pomocą bagnetu umieszczonego pod maska naszego pojazdu- pojazd musi znajdować się na równej powierzchni, a silnik musi być ostudzony. Proces ten najlepiej wykonać rano przed uruchomieniem pojazdu. Ubytki oleju są normalne o ile mieszczą się w normach podanych przez producenta – szczegóły znajdziemy w instrukcji pojazdu.
Ciśnienie w oponach
Niewielu właścicieli pojazdu pamięta o regularnym kontrolowaniu ciśnienia w oponach pojazdu. Jego odpowiednia wartość nie tylko przyczynia się do obniżenia spalania pojazdu, ale przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa oraz przedłużenia żywotności opon. Idąc dalej podczas regularnej kontroli w bardzo łatwy sposób dostrzeżemy pojawiające się nieprawidłowości na oponach – ubytki, bąble oraz skontrolujemy wysokość bieżnika.
Płyn do spryskiwaczy
Dla wielu użytkowników kontrola płynu do spryskiwacza to czynność, która zalicza do mało istotnych. Jak pokazuje życie braki płynu do spryskiwacza objawiają się w najmniej oczekiwanych momentach np. jazda autostrada podczas deszczu bądź śnieżyca. Jeżeli kontrolujemy poziom płynu do spryskiwaczy za każdym razem uzupełnimy go do maksimum. Pamiętajmy, aby podczas zimy w układzie znajdował się zimowy płyn do spryskiwaczy, który odporny jest na niskie temperatury.
Oświetlenie pojazdu
Bardzo istotnym punktem jest sprawdzenie czy wszystkie światła w naszym pojeździe działają w sposób prawidłowy. I nie wystarczy odpalić pojazd i przejść się wokół niego i stwierdzić czy wszystkie światła działają. Zróbmy więcej i sprawdźmy czy wszystkie kierunkowskazy działają, czy światłą drogowe potocznie nazywana długimi świeca, a światła stopu informują o hamowaniu. W przypadku wykrycia problemu nie zwlekajmy z jego usunięciem.
Wycieraczki
Wycieraczki w samochodzie pełnią bardzo ważne zadanie – zapewniają nam odpowiednią widoczność podczas poruszania się samochodem, dlatego zadbajmy o ich jak najlepszy stan. Regularna kontrola ich stanu zapewni nam najwyższy poziom bezpieczeństwa. Niestety, ale ich zły stan najbardziej będzie widoczny podczas mocnych ulew.
Kontrola średniego spalania
Zużycie paliwa informuje nas w jakim stanie jest nasz pojazd. Jeżeli według danych producenta pojazd powinien spalać na sto kilometrów 7 litrów, a nam spala 14 litrów należy się mocno zastanowić dlaczego tak jest. W większości przypadków powodem jest zły stan techniczny pojazdu – uszkodzone wtryskiwacze, sonda lambda i wiele innych. Zanim jednak podniesiemy alarm wykonajmy krótki rachunek sumienia: W jaki sposób użytkujemy pojazd? Czy nasze dystanse są bardzo krótkie, a większość dystansu stoimy w korku? Czy nasza noga należy do ciężkich, a biegi zmieniamy dopiero przy 4000 obrotów? Jeżeli tak wygląda nasz sposób użytkowania pojazdu to najprawdopodobniej to jest przyczyna zwiększonego zużycia paliwa. W takim przypadku warto zrobić dłuższą trasę jadać spokojnie i sprawdzić zużycie paliwa – jeżeli nadal będzie wysokie pozostaje nam wizyta u mechanika.
Starajmy się regularnie sprawdzać stan naszego pojazdu, a wszystkie ewentualne usterki/awarie natychmiastowo eliminować.
Ja sprawdzam też regularnie stan naczepy, ponieważ jestem kierowcą TIRa. Oczywiście, regularnie też sprawdzam olej, stan hamulców i ciśnienie w oponach.
Kontrola wycieraczek to podstawa, zwłaszcza jeśli widzimy wyraźne smugi w zewnętrznym polu widzenia, czy też nierównomierne rozmazywanie przy ich włączeniu. Takie sygnały to znak, że należy wymienić wycieraczki na nowe.