Decyzji o wzięciu samochodu w leasing nie powinno się podejmować pochopnie. To proces, który wymaga czasu – a przede wszystkim – dokładnej analizy. Na rynku nie brakuje ofert firm leasingowych, a Ty jako klient, możesz swobodnie wybierać spośród wielu modeli dostępnych aut. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Sprawdź porady dla początkujących leasingobiorców i dowiedz się, jak porównywać ze sobą oferty.
Od czego zacząć porównywanie ofert?
Jeśli masz już wybrany model auta, który Cię interesuje, sprawa jest znacznie prostsza. Wystarczy znaleźć go w ofertach kilku firm leasingowych i sprawdzić, na jakich warunkach można z niego korzystać.
A co, jeśli dopiero rozglądasz się za samochodem do wzięcia w leasing i nie masz jeszcze na oku konkretnego modelu? Warto przynajmniej ogólnie określić, co Cię interesuje. Auto powinno przede wszystkim trafiać w potrzeby Twojej firmy. Jeśli pracownicy dużo jeżdżą w podróże służbowe do innych miast, lepszy będzie solidny i wygodny SUV niż małe, kompaktowe auto miejskie. Z kolei na spotkania z klientami dobrze sprawdzi się elegancka, dająca poczucie prestiżu limuzyna. W analizie potrzeb warto również uwzględnić wyposażenie dodatkowe auta czy pojemność bagażnika. Gdy odpowiesz sobie na te pytania, łatwiej będzie Ci porównywać oferty poszczególnych leasingodawców.
Czy możesz porównać oferty bez pomocy ekspertów z firm leasingowych?
Dokładną ofertę przygotowaną indywidualnie dla Twojej firmy poznasz, kontaktując się bezpośrednio z firmą leasingową. Aby jednak zdobyć podstawowe informacje potrzebne do porównania warunków, nie musisz tego robić. Wystarczy Ci kalkulator leasingowy, w którym łatwo (i bezpłatnie!) sprawdzisz wysokość rat leasingowych i inne dane. Na tej podstawie system wybierze dla Ciebie dostępne modele samochodów. Kalkulatory leasingowe są dostępne na stronach wielu firm leasingowych.
Najważniejsze kwoty do porównania: raty leasingowe, wkład własny, kwota wykupu
Co właściwie oznacza porównywanie ofert firm leasingowych? Aby mieć jak najpełniejszy obraz, konieczne jest sprawdzenie:
- wysokości wkładu własnego – to kwestia, która zależy od klienta, ale im wyższy wkład własny, tym, niższe raty – u poszczególnych leasingodawców te zależności mogą wyglądać inaczej;
- okresu leasingowania i jego wpływu na wysokość rat;
- kwoty wykupu – czyli tego, ile trzeba będzie zapłacić, by stać się właścicielem samochodu po zakończeniu leasingowania.
Umowy leasingowe różnią się także pod względem usług dodatkowych wliczonych w cenę lub płatnych dodatkowo. W niektórych przypadkach leasingodawca może zapewniać wymianę opon, serwis czy dodatkowe ubezpieczenie.
Pamiętaj, że warunki leasingu można negocjować
Nawet jeśli znajdziesz ofertę, która wyróżnia się spośród pozostałych na rynku, pamiętaj, że nie jest ona ostateczna. Leasingodawcy są otwarci na negocjacje – możesz elastycznie ustalać wysokość rat leasingowych czy wkładu własnego. Dzięki temu koszty leasingu dla Twojej firmy mogą być jeszcze atrakcyjniejsze.