DPF – Co to jest i za co odpowiada?
Jak prowadzić vanlife w ciszy? Izolacja akustyczna i termiczna kampera
Regeneracja rozrusznika – czy to dobre rozwiązanie?

Jak prowadzić vanlife w ciszy? Izolacja akustyczna i termiczna kampera

W ostatnim czasie widoczny jest wzrost zainteresowania posiadaniem domu na czterech kółkach. Wynika to między innymi z wolności i elastyczności, jaką daje kamper – podróżowanie bez ograniczeń, swoboda w zmianie planów czy brak sztywnych ram narzuconych przez przewoźników. Oczywiście kwestie związane z podróżowaniem to nie jedyne zalety posiadania mobilnego mieszkania, ale także możliwość bliskiego połączenia z naturą i odcięcie się od zgiełku współczesnego świata. Jednak zanim zaczniemy snuć wyobrażenia o vanlife, warto zająć się odpowiednią izolacją akustyczną i termiczną kampera przy użyciu dopasowanych materiałów – od strony kabiny i przedziału mieszkalnego.

Trzy główne cele

Zastosowanie materiałów wyciszających w kamperze ma trzy główne cele: 

  • termoizolacja – wpływa na odpowiednie utrzymanie temperatury wewnątrz kampera, a dzięki niej będziemy zużywać mniej energii, by dodatkowo ogrzać lub ochłodzić pojazd,
  • paroizolacja – to dzięki niej zabezpieczymy karoserię przed rdzą, jej głównym, zadaniem jest zapobieganie zbieraniu się skroplin czy wilgoci pod zabudową,
  • izolacja akustyczna – jej zadaniem jest przede wszystkim zadbanie o wyciszenie hałasu, by długie podróże były dla nas komfortowe.

 

Kabina kampera 

W kabinie kampera przebywamy najczęściej, podróżując z miejsca na miejsce, więc warto zadbać o wyciszenie hałasu, by długie godziny spędzone w podróży były dla nas jak najbardziej komfortowe. Jak doskonale wiemy, wibracje i nadmierne szumy z opon potrafią zepsuć radość z jazdy, a także przyczynić się do wzrostu zmęczenia. Z pomocą przychodzi rozwiązanie, a mowa o izolacji akustycznej, która to poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów wygłuszających, zdecydowanie przyczyni się do poprawy komfortu akustycznego. 

2 (Kopiowanie)

Jakie produkty wybrać? 

By zapewnić sobie, jak najlepszy komfort akustyczny konieczne jest zastosowanie minimum dwóch różnych materiałów wygłuszających. Jako pierwszy etap zaleca się użycie samoprzylepnej maty butylowej Bitmat AB-2, która to usztywni blachę, zmniejszy jej rezonans i stworzy barierę dla hałasu. Mata butylowa także zniweluje niskie tony, które są odczuwalne dla ciała poprzez wibracje i często są niesłyszalne dla ucha, a wpływają na nasze samopoczucie. Drugim etapem jest użycie samoprzylepnej pianki kauczukowej Bitmat K6s, której zadaniem jest izolacja szumu powietrza i wyższych tonów. 

3 (Kopiowanie)

Jakie elementy kampera wyizolować akustycznie?

Przy wygłuszaniu swojego domu na czterech kółkach, trzeba przede wszystkim zająć się takimi elementami jak:  

  • podłoga kabiny
  • dach nad kabiną
  • drzwi przednie
  • nadkola przednie
  • ściana grodziowa pomiędzy kabiną a częścią mieszkalną
  • maska silnika

 

Im więcej przestrzeni zabezpieczymy przed hałasem, tym bardziej wzrośnie nam komfort akustyczny. Do tego dojdzie mniejsze zmęczenie podczas wielu godzin podróży, nasza uwaga będzie zdecydowanie skupiona na drodze, co przełoży się na większe bezpieczeństwo. Inną korzyścią, jaką uzyskamy dzięki izolacji akustycznej, będzie cichsze prowadzenie rozmów, bez konieczności podnoszenia głosu. 

Część mieszkalna kampera

W części mieszkalnej kampera czas spędzamy najczęściej na postojach po dotarciu do celu naszej podróży, więc powinniśmy postawić przede wszystkim na izolację termiczną i paroizolację, czyli jak najlepsze wyizolowanie kampera i ochronę wnętrza przed skroplinami oraz przeciekaniem wilgoci. Warto duży nacisk postawić na komfort termiczny, by przebywanie w przedziale mieszkalnym było dla nas jak najprzyjemniejsze. Dzięki temu osoby spędzające czas wewnątrz kabiny będą dobrze zabezpieczone przed zmianami temperatury, a stalowa konstrukcja przed dostawaniem się i skraplaniem pary wodnej. 

4 (Kopiowanie)

Postaw na termoizolację

Izolację termiczną warto podzielić na trzy elementy przedziału mieszkalnego kampera: podłoga, ściany, podsufitka. Podłogę przedziału mieszkalnego campera izolujemy matą butylową Bitmat AB-2 w połączeniu z pianką kauczukową z warstwą aluminium Bitmat K9s Alu, w której łączenia uzupełniane są taśmą aluminiową. Następnie układamy rusztowania, na które umieszczamy XPS, a całość przykrywamy warstwą materiału wykańczającą podłogę np. sklejką. Wygłuszenie ścian campervana zaczynamy od wyklejenia matą butylową AB-2 (matą wyklejamy na środku dużych powierzchni płaskich blachy w 50%), następnie stosujemy piankę kauczukową Bitmat K19s (lub grubszą, jeśli mamy na taką miejsce). Jako zamknięcie izolacji całość pokrywamy pianką kauczukową K6s Alu, a łączenia pianek zaklejamy taśmą aluminiową. Na tak przygotowaną izolację możemy nałożyć każdy rodzaj materiału, który będzie naszą “ścianą”. Do podsufitki kampera pochodzimy podobnie jak do ściany i stosujemy dokładnie te same produkty, w tej samej kolejności. Warto tutaj przyłożyć się do dokładnego pokrycia łączeń pianek taśmą aluminiową, ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry. Oczywiście poza izolacją termiczną i paroizolacją, otrzymamy także wyciszenie przedziału mieszkalnego, czyli izolację akustyczną.

5 (Kopiowanie)

Co warto wiedzieć przed montażem?

Dla wielu właścicieli kamperów ważny jest jak najmniejszy przyrost wagi przy zachowaniu jak najlepszej izolacji. Kabina przez swoje niewielkie rozmiary powoduje także niezbyt duży wzrost wagi i tutaj możemy zastosować matę butylową. Sytuacja ma się inaczej, jeśli chodzi o przedział mieszkalny kampera. Tam poza odpowiednią izolacją, dojdą elementy wykańczające wnętrze oraz inne elementy, które również swoje ważą. Jeśli możemy pozwolić sobie na większy przyrost masy, zalecamy wyklejenie ścian matą butylową, w innych przypadkach możemy zrezygnować z maty butylowej, aby jak najbardziej zmniejszyć przyrost masy pojazdu. Przed przystąpieniem do montażu materiałów wygłuszających na poszczególne elementy kampera, konieczne jest właściwe wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni. Dzięki temu maty i pianki będą bardzo dobrze się trzymały, a także nie pozostanie żadna wolna przestrzeń, pod którą mogłaby się gromadzić woda. 

 

Mamy nadzieję, że tym artykułem pokrótce udało nam się pokazać, jak ważna jest izolacja akustyczna i termiczna kampera, a także rozwiać kilka wątpliwości. Jeśli potrzebujesz doradztwa lub pomocy przy zakupie odpowiedniej ilości materiałów, zapraszamy do odwiedzenia strony rzetelnego dostawcy https://www.bitmat.pl/kontakt
Zapraszamy także do odwiedzenia blogu dostawcy gdzie znaleźć można wiele informacji na temat izolacji termicznej i akustycznej różnych powierzchni.

Dodaj komentarz Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni

DPF – Co to jest i za co odpowiada?

Następny

Regeneracja rozrusznika – czy to dobre rozwiązanie?

Zainteresowany współpracą?

Chcesz sprawdzić się jako dziennikarz motoryzacyjny lub po prostu opublikować swój artykuł? Skontaktuj się z nami. biuro@strefatestow.pl

©Copyright 2013 - 2024 by Strefatestow.pl All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. Partner instalacji gazowych: