Turbosprężarka jeszcze do niedawna kojarzona była z silnikami wysokoprężnymi oraz mocnymi silnikami benzynowymi stosowanymi w wyścigowych pojazdach. Obecnie coraz częściej spotykamy ją w samochodach wyposażonych w silnik benzynowy. Jak zadbać o jej żywotność?
Dobry olej przedłuży żywotność turbosprężarki!
Pamiętajmy, że olej silnikowy nie tylko smaruje turbosprężarkę, ale również ja chłodzi. Turbosprężarka pracuje w bardzo trudnych warunkach – wałek obrotowy osiąga nawet 200 000 obrotów na minutę, a temperatura robocza spalin sięga nawet 1000 stopni Celsjusza. W takich warunkach nie każdy olej poradzi sobie ze swoim zadaniem. Pomimo wielu teorii każdy olej wraz z ilością przepracowanych godzin zużywa się, a jego właściwości są coraz gorsze, a co za tym idzie im starszy olej tym gorzej. Rozwiązaniem, które na pewno przyczyni się do wydłużenia żywotności turbosprężarki będzie regularna wymiana oleju silnikowego. Wybierajmy olej renomowanej firmy zgodny ze specyfikacja producenta naszego pojazdu.
Regularna wymiana filtrów przedłuży żywotność turbosprężarki
Regularna wymiana filtrów powietrza oraz oleju to podstawa eksploatacji każdego pojazdu w szczególności wyposażonego w doładowany silnik. Jedna z najczęstszych przyczyn usterek turbosprężarki jest dostanie się ciała obcego do jej wirnika. Wraz z ilością przejechanych kilometrów filtry w naszym pojeździe zużywają się, a co za tym idzie ich skuteczność spada. W przypadku zbyt długiej eksploatacji poszczególnych filtrów możemy doprowadzić do ich ubytku, który trafiać będzie do … turbosprężarki. Podczas wyboru filtrów do naszego pojazdu wybierajmy znanych producentów gwarantujących najwyższą jakość wykonania. Unikajmy tanich produktów o wątpliwej jakości.
Regularne kontrole poziomu oleju przedłużą żywotność turbosprężarki
Olej silnikowy jest bardzo ważnym elementem bez którego praca turbosprężarki jest niemożliwa. W przypadku niskiego poziomu istnieje ryzyko, że turbosprężarka nie będzie miała odpowiedniego smarowania, przez co w bardzo łatwy sposób dojdzie do jej uszkodzenia. Regularnie kontrolujmy poziom oleju w naszym pojeździe, a w przypadku jego braku bądź wartości zbliżającej się do minimum wykonajmy tzw. „dolewkę” czyli uzupełnienie oleju silnikowego.
Rozgrzej odpowiednio silnik
Bezpieczna praca turbosprężarki to przede wszystkim odpowiednie jej smarowanie. Aby zapewnić odpowiednie smarowanie olej pracujący w silniku pojazdu musi osiągnąć swoją temperaturę, a to trochę trwa. Niestety większość użytkowników pojazdu myli temperaturę płynu chłodniczego z temperatura oleju silnikowego – nic bardziej mylnego! Uzyskanie odpowiedniej temperatury roboczej oleju silnikowego trwa znacząco dłużej niż płynu chłodniczego! Dopiero po osiągnięciu temperatury roboczej oleju silnikowego możemy korzystać z pełnych zakresów pracy turbosprężarki oraz silnika w bezpieczny sposób.
Nie gaśmy szybko silnika!
Jedna z częstych przyczyn awarii turbosprężarki jest jej zatarcie do którego dochodzi chociażby po agresywnej jeździe i natychmiastowemu wyłączeniu silnika- taka sytuacja jest niedopuszczalna. Dlaczego? W przypadku korzystania z pełen mocy silnika wirnik turbosprężarki kręci się z prędkością 200 000 obrotów na minutę, a co za tym idzie zanim prędkość zostanie zmniejszona wymagany jest czas – to właśnie ten czas wymagany jest podczas zatrzymania się pojazdu do momentu wyłączenia silnika. W sytuacji w której wyłączymy silnik smarowanie turbosprężarki jest coraz gorsze, a co za tym idzie końcową prędkość turbosprężarka odbywa w bardzo złych warunkach smarnych.
W przypadku turbosprężarki pamiętajmy, że ogólny stan pojazdu ma również wpływ na jej żywotność. Jeżeli wtryski są w złym stanie, katalizator zapchany, a filtr cząstek stałych zużyty to turbosprężarka łatwego życia nie ma co bezpośrednio przedkłada się na jej żywotność.
Stosując wyżej wymienione informacje przyczynimy się do znacznego wydłużenia żywotności turbosprężarki.