Jak przygotować auto do zimy?

Odpowiednia praca samochodu podczas zimy jest bardzo ważna. Jak przygotować pojazd do zimy, aby nawet podczas największych mrozów i opadów śniegów nie przejmować się jego poprawną pracą?

Podstawowy przegląd samochodu przed okresem zimowym

Przed okresem zimowym warto przeprowadzić podstawowy przegląd samochodu, który składać powinien się z:

  • sprawdzenia czy nie wymagana jest wymiana oleju silnikowego wraz z filtrem
  • sprawdzenia czy nie wymagana jest wymiana filtra paliwa – pamiętajmy, że w nim składuje się woda, która w przypadku temperatur poniżej zera zamarza
  • sprawdzenia temperatury zamarzania płynu chłodniczego
  • sprawdzenia czy posiadamy zimowy płyn do spryskiwaczy

Dodatkowe zabiegi dla samochodu przed okresem zimowym

Kolejna czynnością, która warto wykonać (w Polsce nie ma obowiązku) to wymiana opon letnich na zimowe. Opony zimowe cechują się o wiele lepszymi właściwościami jezdnymi w przypadku pojawienia się na drodze śniegu, błota pośniegowego. Nie oszczędzajmy na oponach zimowych do naszych pojazdów, ponieważ właśnie one jako jedyny element pojazdu maja kontakt z podłożem! Sprawdźmy stan naszego akumulatora, to dzięki niemu w naszym pojeździe możliwy jest rozruch czyli uruchomienie silnika. Warto udać się do mechanika, który specjalnym testerem w bardzo prosty i szybki sposób oceni sprawność akumulatora. Jeżeli test zakończy się wynikiem negatywnym nie zwlekajmy z wymianą baterii rozruchowej.

Nie zapominajmy o przeglądzie wycieraczek samochodowych. Sprawdźmy dokładnie ich stan, ponieważ w okresie zimowym ich poprawna praca jest bardzo ważna – na drodze znajdować się będzie duża ilość wody, która będzie trafiać na naszą szybę. Niepoprawna praca wycieraczek samochodowych szczególnie podczas jazdy po zmroku może znacząca obniżać poziom naszego bezpieczeństwa. W przypadku, gdy zmuszeni będziemy wymienić wycieraczki starajmy się korzystać z produktów znanych producentów.

Kolejnym punktem jest wymiana bądź konserwacja dywaników samochodowych. Jeżeli są one welurowe pomysłem wartym wdrożenia jest ich wymiana na gumowe. Dlaczego? Welurowe dywaniki wyglądają bardzo fajnie, jednak nie są odporne na wodę, a co za tym idzie woda wsiąka w nie, a gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, woda zgromadzona w nich zamarza. Efekt finalny jest fatalny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są dywaniki gumowe, które nie przepuszczają wody, a ich konserwacja jest bardzo łatwa.

Bardzo częstym pojawiającym się problem w okresie zimowym jest przymarzanie drzwi – woda wraz z wilgocią zbiera się na gumowych uszczelkach naszych drzwi. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste – wystarczy użyć płynu do konserwacji uszczelek. W zależności od producenta dostępny może on być w sztyfcie, w sprayu bądź płynie. Warto zastosować go także przy klapie bagażnika – zaoszczędzi Nam to sporo nerwów i czasu.

Zabezpieczenie pojazdu przed okresem zimowym

Warunki pracy karoserii samochodowej zimą są bardzo trudne. Lakier narażony jest na kontakt z piaskiem, śniegiem, solą. Niestety są to niesprzyjające warunki, dlatego warto zabezpieczyć pojazd. W zależności od budżetu, który chcemy wydać możemy wybierać pomiędzy nałożeniem wosku, a powłoki ceramicznej. Pamiętajmy, że dobrze zaaplikowany wosk potrafi uchronić lakier naszego pojazdu nawet przez rok.

Jakie akcesoria warto mieć w samochodzie w okresie zimowym?

Przygotowanie pojazdu do także sprawdzenie/doposażenie jego w akcesoria. Podstawowym akcesorium niezbędnym w każdym pojeździe jest skrobaczka do szyb. Warto rozważyć zakup małej miotełki, która w razie potrzeby usunięcia śniegu z pojazdu okażę się zbawienna. Kable rozruchowe oraz linka holownicza to kolejny punkt na liście niezbędnych elementów. Nie zapominajmy o latarce, która okaże się pomocna oraz grubych rękawicach roboczych. Dla osób ceniących sobie komfort stworzony został odmrażacz do szyb.

Pamiętajmy, tylko odpowiednie przygotowanie pojazdu do zimy zapewni komfort podróżowania oraz porannego rozruchu.

Dodaj komentarz Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni

Auto za dużo pali. Gdzie szukać problemu?

Następny

Czym grozi jazda na rezerwie zima?

Zainteresowany współpracą?

Chcesz sprawdzić się jako dziennikarz motoryzacyjny lub po prostu opublikować swój artykuł? Skontaktuj się z nami. biuro@strefatestow.pl

©Copyright 2013 - 2024 by Strefatestow.pl All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. Partner instalacji gazowych: