Kolizja z rowerzystą bez OC

 

Od dnia dzisiejszego rozpoczynamy współprace z Kancelarią Prawną GFP Legal & Tax prowadząca Blog z Polisą Efektem współpracy będą publikacje tekstów o tematyce ubezpieczeniowej. Zapraszamy więc do czytania nowego cyklu artykułów.

 

W sytuacji, kiedy winę w spowodowaniu kolizji ponosisz Ty jako kierowca samochodu, ubezpieczyciel w ramach Twojego OC komunikacyjnego pokryje poszkodowanemu cykliście wszelkie szkody związane ze zdarzeniem, w szczególności wypłacając mu odszkodowanie za uszkodzony rower i zniszczoną odzież. Rowerzysta otrzyma odszkodowanie nawet wówczas, jeśli nie miałeś wykupionej polisy OC. W takim wypadku odszkodowanie to wypłaci cykliście Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).  Problem pojawia się natomiast  jeśli winnym kolizji okaże się rowerzysta. Czekają Cię wówczas niemałe problemy z uzyskaniem odszkodowania. Jak w takim wypadku walczyć o swoje prawa?

Cykliści nie mają obowiązku posiadania polisy OC. Sporadycznie, ale zdarza się, że rowerzysta ma wykupioną polisę OC. Szkodę w Twoim pojeździe likwidujesz wówczas tak, jak w przypadku „tradycyjnej” stłuczki z udziałem innego kierowcy (tj. w ramach OC sprawcy kolizji). Jeśli rowerzysta nie jest ubezpieczony i posiadasz polisę AC dla swojego samochodu, możesz w takim wypadku zlikwidować szkodę w ramach własnego AC. Twój ubezpieczyciel ma prawo dochodzić od rowerzysty zwrotu wypłaconego Tobie odszkodowania w ramach tzw. regresu. Jeśli nie jest to możliwe (np. rowerzysta uciekł z miejsca kolizji i jego dane nie zostały ustalone), stracisz obowiązujące Cię zniżki ubezpieczeniowe na AC (zwykle ok. 10-20%).

Co zrobić jednak w sytuacji, gdy sprawcą kolizji jest nieubezpieczony rowerzysta (brak OC),  a jednocześnie Twój samochód nie ma polisy AC?

  1. Wezwij Policję. Policja ustali dane rowerzysty, ewentualnych świadków zdarzenia oraz winnego spowodowania kolizji. Jeśli nie uda się ustalić, kto zawinił lub rowerzysta nie zgodzi się z oceną sytuacji przez policjanta, sprawa zostanie automatycznie skierowana do sądu.
  1. Wykonaj dokumentację zdjęciową i ustal świadków zdarzenia. Im więcej zdjęć i świadków, tym korzystniej dla Ciebie. Będą to Twoje dowody, na których będziesz mógł w przyszłości oprzeć swoje roszczenie o zapłatę odszkodowania w postępowaniu sądowym skierowanym przeciwko rowerzyście.
  1. Uzyskaj oświadczenie o przyznaniu się sprawcy do winy. Powinny się w nim znaleźć dane osobowe i adresowe uczestników zdarzenia, dane pojazdów uczestniczących w kolizji, dane ewentualnych świadków zdarzenia, data i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz dokładny opis miejsca, czasu i przebiegu zdarzenia. Pamiętaj, że oświadczenie to powinno być podpisane przez przez sprawcę i poszkodowanego). Jeżeli masz taką możliwość, poproś również świadków o podpis na oświadczeniu wraz z podaniem swoich danych osobowych i adresowych. W celu sporządzenia oświadczenia możesz posłużyć się ogólnodostępnym w internecie wzorem przewidzianym dla „tradycyjnych” stłuczek samochodowych. Na przykład tym opracowanym przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), który możesz pobrać i wydrukować stąd.
  1. Skontaktuj się z rowerzystą drogą pisemną i przedstaw mu swoje żądania co do wypłaty odszkodowania za uszkodzony pojazd. Warto załączyć w takim wypadku kopię kosztorysu lub faktury określającej wysokość kosztów naprawy pojazdu. Niestety, pomimo bogatej dokumentacji oraz niezbitych dowodów potwierdzających, że do kolizji doszło z winy rowerzysty, możesz spotkać się z odmową dobrowolnego pokrycia przez cyklistę kosztów naprawy Twojego pojazdu.
  1. Złóż pozew do sądu. Pozew taki będzie się wiązał z koniecznością wniesienia opłaty sądowej (zwykle 5% wartości żądanej przez Ciebie kwoty odszkodowania). Możesz jednak starać się o zwolnienie od kosztów sądowych, często z pomyślnym skutkiem. W pozwie podaj  czego oczekujesz od sprawcy kolizji, w szczególności określ jakiego rodzaju odszkodowanie i w jakiej wysokości ma być ono Tobie zasądzone. Powołaj świadków zdarzenia, załącz do pozwu zgromadzoną przez Ciebie dokumentację zdjęciową, oraz wszelkiego rodzaju rachunki i faktury świadczące o poniesionych przez Ciebie w związku z kolizją wydatkach.

Zanim podejmiesz decyzję o skierowaniu sprawy do sądu, zastanów się jednak nad powierzeniem  prowadzenia Twojej sprawy profesjonaliście (np. adwokatowi czy radcy prawnemu). Wiele spraw tego rodzaju zazwyczaj kończy się – bądź na etapie przedsądowym bądź sądowym – zawarciem stosownej ugody. Udział profesjonalnego pełnomocnika pozwoli zaoszczędzić Twój czas i pieniądze, a także uniknąć popełnienia niezamierzonych przez Ciebie błędów

Autor: Bartosz Fogel – kancelaria prawna GFP Legal & Tax

Zobacz komentarze (1) Zobacz komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni

Motopodróżnicy - historia Haliny i Stanisława Bujakiewiczów

Następny

Motoryzacyjne podsumowanie 2014

Zainteresowany współpracą?

Chcesz sprawdzić się jako dziennikarz motoryzacyjny lub po prostu opublikować swój artykuł? Skontaktuj się z nami. biuro@strefatestow.pl

©Copyright 2013 - 2024 by Strefatestow.pl All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. Partner instalacji gazowych: