NAVITEL MSR700 – dobrze skrojony wideorejestrator | TEST

Kamerka samochodowa oznaczona nazwą MSR700 to najnowszy produkt firmy NAVITEL i jednocześnie mniejszy brat modelu MSR900. Sprawdzamy, ile naprawdę warte jest to urządzenie, komu w szczególności przypadnie do gustu, a komu wręcz przeciwnie.

Mała, dobrze wyposażona kamerka

Już pierwszy rzut oka na opakowanie pokazuje, że powinniśmy mieć do czynienia z dobrze wykonanym i dopracowanym produktem. Eleganckie pudełko, po którego otwarciu oczom ukazuje się bogate wyposażenie. Obok standardowych akcesoriów, jak uchwyt, czy niezbędne okablowanie, znajdziemy także ściereczkę do czyszczenia ekranu i obiektywu, a także voucher na nawigację. Trzeba przyznać,  że bonus w postaci 12 miesięcznego abonamentu na nawigowanie po Polsce przez dedykowaną aplikację to kuszący benefit. Z dziennikarskiego obowiązku warto także dodać, że zakup dożywotniej licencji na mapę Polski to wydatek 49,99zł.

dsc01116 dsc01118

Wracając jednak do kamerki – podczas pierwszego zetknięcia z pewnością zaskoczyć mogą jej rozmiary. Jest bowiem naprawdę niewielka, ale i zarazem poręczna, dzięki czemu z łatwością zmieści się do każdej kieszeni. Pod kątem mobilności – ideał. Z drugiej jednak strony, małych rozmiarów jest także wyświetlacz, którego przekątna wynosi 2”. Moim zdaniem, minimalizm w odniesieniu do wideorejestratorów jest jak najbardziej wskazany. Kamerka samochodowa to nie centrum rozrywki, a powinna przede wszystkim nagrywać czytelne filmy, a podczas jazdy nie ograniczać widoczności swoimi rozmiarami. Taki jest też NAVITEL MSR700.

dsc01125

Intuicyjna i prosta w obsłudze

Kamerka NAVITEL MSR700 posiada wszystkie najważniejsze funkcje, które spotkać można w solidnych urządzeniach tego typu. Na pokładzie mamy G-Sensor, funkcję nagrywania w pętli, czy też tryb parkingowy. Z punktu widzenia ergonomii użytkowania do gustu przypaść może najbardziej automatyczne rozpoczęcie nagrywania po uruchomieniu auta. Wystarczy podłączyć zasilanie, przekręcić kluczyk w stacyjce, a kamerka zaczyna nagrywać sama. Bez konieczność manualnego włączania, ustawiania, czy innych, zbędnych ruchów.

dsc01130

dsc01132

Równie prosty i przejrzysty jest interfejs wideorejestratora, który zawiera najważniejsze opcje, m.in.: wyłączenie dźwięku, ustawienie godziny i daty zapisywanej na filmie, czy zmianę rozdzielczości nagrywania lub robienia zdjęć (max. 12Mpix).

Mocowanie do szyby na klej – genialny pomysł, czy nieporozumienie?

Dość kontrowersyjną kwestią wydaje się sposób mocowania uchwytu kamerki do szyby. Próżno bowiem szukać klasycznej przyssawki w wyposażeniu urządzenia. Zamiast niej znajdziemy natomiast dwa plastry taśmy dwustronnie klejącej – 3M VHB. Jest to jeden z najbardziej trwałych i zaawansowanych produktów w swojej kategorii. Firma 3M stworzyła tę taśmę, aby mogła w szczególnych przypadkach zastępować nawet połączenia śrubowe. Siłą ręki prędzej urwiemy plastikowy uchwyt kamerki, aniżeli odklei się on od szyby. Można sobie więc wyobrazić, jak mocna jest warstwa kleju. Kierowcy szukający naprawdę trwałego połączenia, których irytują klasyczne przyssawki będą więc zachwyceni rozwiązaniem zaproponowanym przez firmę NAVITEL w modelu MSR700. Z drugiej jednak strony nietrudno znaleźć wady taśmy dwustronnie klejącej. Przede wszystkim uniemożliwia ona swobodne korzystanie z wideorejestratora w większej liczbie pojazdów. Jakakolwiek chęć odklejenia uchwytu od szyby wiąże się ze zużyciem jednego plastra taśmy, a w zestawie mamy tylko dwa, dlatego tego typu rozwiązanie może przyprawić niektórych kierowców o nadmiar siwych włosów.

dsc01128

Kręcimy film!   

Domyślnie wideorejestrator MSR700 nagrywa filmy w rozdzielczości 1920×1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę w 3 minutowych pętlach. Rozmiar każdej z nich to ok. 290MB. W momencie, gdy wolna pamięć na karcie wyczerpie się, sterownik urządzenia samoczynnie usuwa nadpisuje najstarsze nagranie nowym. „Oko” wideorejestratora stanowi szerokokątny obiektyw (170 stopni), którego jakość nagrań i zdjęć jest dobra, także w nocy, co z pewnością pozwoli na odtworzenie przebiegu ewentualnego zdarzenia na drodze. Więcej w filmie poniżej:

Solidna kamerka ze średniej półki

Przyjemność posiadania urządzenia firmy NAVITEL to wydatek 299zł. Z pewnością recenzowana kamerka jest warta swoich pieniędzy z uwagi na jej poręczne wymiary, bogate wyposażenie, dobre wykonanie i możliwości techniczne. Jeśli tylko nie będzie przeszkadzać wam wykorzystanie taśmy dwustronnej zamiast klasycznej przyssawki w kontekście mocowania uchwytu do szyby to warto wziąć pod uwagę urządzenie NAVITEL podczas wyboru.

 

Zobacz komentarze (13) Zobacz komentarze (13)
    1. Nie miałem okazję testować r600, dlatego trudno mi z całą pewnością odpowiedzieć na to pytanie. Obydwa produkty mają jednak podobne parametry i rozmiary. Osobiście dokonując wyboru porównałbym zapisy z jazdy, które dostępne są na różnych kanałach YouTube i w taki sposób podjął decyzję. Myślę, jednak, że i z jednej, jak i drugiej kamerki będziesz zadowolony 🙂

  1. Z rozmowy z f-mą Navitel wynika,że MSR700 ma optyke innej firmy niż R600. W R600 jest optyka Sony. Inne różnice to tylko to,że do MSR700 jest dołączona roczna licencja na mapy do nawigacji i są dystrybuowane w sieciach Media Markt i Saturn. Ja osobiście skuszę się na R600

  2. Model MSR700 FillHD / Media Markt / cena 270 zł
    Kupiłam, wszystko się zgadza jeśli chodzi o powyższą opinię i opis, aczkolwiek szkoda że do nagrywania w pętli jest opcja tylko 3 lub 5 minut. Obraz bardzo czytelny, kąt nagrywania bardzo szeroki, kamerka mała, super że włącza się po uruchomieniu auta sama (opcja jeśli zasilanie jest podłączone na stałe). Ustawienie języka w j. polskim jest. Kamerka jest bardzo intuicyjna. Dużym minusem jest mocowanie. O wiele lepsza jest przyssawka. Szkoda, że ten model jej nie ma. Taśma trzyma słabo, odrywa się, kamerka spada. Trzeba przymocować na stałe. Ja aktualnie mam podklejoną kamerkę specjalną taśmą samochodową. Od dwóch dni trzyma, ale nie wiem na ile czasu to wystarczy. Jeśli nie zda to egzaminu zamontuje ją na stałe (podstawkę) do szyby, bo kamerkę można łatwo z podstawki wysunąć/ściągnąć i zabrać w kieszeni do domku pomimo mocowania na stałe. Gdyby nie kiepskie mocowanie to nie miałabym żadnych zarzutów. Ogólnie polecam 🙂 była też opcja o 40n zł droższa nagrywanie z przodu i z tyłu. Tez fajna propozycja.

    1. Chyba żartujesz z tym odpadaniem, jak ja przykleiłem podstawkę tej kamery do szyby, to nie ma opcji, aby odpadła – tak silnie trzyma. Co więcej, nawet gdybym sam chciał ja odkleić, to praktycznie jest to niemożliwe – chyba można tylko nożem odciąć taśmę od szyby.

  3. R600 i MSR700 obie mają optykę SONY. Ale za cholerę nie wiem, którą wybrać 🙁 Navitel narobił tego dziadostwa jak opętany. Wiele identycznie wygląda i ma te same parametry, a inne oznaczenie modelu. I bądź tu mądry i wybierz !!!

  4. a jak u was z czujnikiem ruchu ? W msr 700 ?G sensor po zamknieciu drzwi przy stałym zasilaniu odrazu nagrywa czyli działa prawidlowo natomiast gdy jest.ruch przed pojazdem nic kompletnie nie reaguje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni

Volkswagen Atlas już na listopadowym Los Angeles Auto Show 2016

Następny

Relacja z Poznań Retro Motor Show 2016

Zainteresowany współpracą?

Chcesz sprawdzić się jako dziennikarz motoryzacyjny lub po prostu opublikować swój artykuł? Skontaktuj się z nami. biuro@strefatestow.pl

©Copyright 2013 - 2024 by Strefatestow.pl All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone. Partner instalacji gazowych: