Ceny ubezpieczenia OC rosną, za to tanieją pakiety dodatkowe, takie jak AutoCasco i Assistance. Komu mogą się przydać i na co zwracać uwagę?
Ubezpieczenia komunikacyjne obowiązkowe i dodatkowe
Podstawowym ubezpieczeniem, które dotyczy każdego właściciela samochodu jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zabezpiecza nas ono na wypadek sytuacji, w której to my będziemy sprawcą szkody – to z naszych składek ubezpieczyciel pokryje koszty związane z jej naprawą. Według polskiego prawa OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu – samochodu, motocykla itp. Od pewnego czasu mówi się również o możliwości wprowadzenia obowiązkowego OC dla rowerzystów, jako uczestników ruchu drogowego. Ale ubezpieczenia komunikacyjne obejmują znacznie szerszy zakres usług, niż tylko obowiązkowa podstawa. Coraz częściej Polacy wybierają również ubezpieczenia dodatkowe, które dają wiele udogodnień np. w razie stłuczki czy awarii.
Ubezpieczenia komunikacyjne – AC
AutoCasco – popularnie nazywane po prostu AC – jest w pewnym sensie odpowiednikiem OC, z tym, że beneficjentem polisy jesteśmy my sami. Wykupując ubezpieczenie komunikacyjne AC zabezpieczamy własny samochód na wypadek uszkodzenia lub kradzieży. W ten sposób mamy pewność, że jeśli np. ktoś zarysuje nam samochód na parkingu i nie będziemy mieli możliwości znalezienia sprawcy i pociągnięcia go do odpowiedzialności, nie zostaniemy na lodzie. Ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy w jednym z dwóch trybów – warsztatowym lub kosztorysowym. Wybierając wersję warsztatową, zobowiązujemy się do naprawienia szkody w ASO, które kosztami obciąży bezpośrednio towarzystwo ubezpieczeniowe. Kierowcy jednak częściej wybierają wariant kosztorysowy. W tym wypadku czeka nas spotkanie z rzeczoznawcą firmy, która sprzedała nam ubezpieczenie komunikacyjne AC i stworzenie wyceny szkody. W efekcie otrzymujemy odszkodowanie, które możemy przeznaczyć na naprawę samochodu we własnym zakresie.
Auto Assistance – ubezpieczenie komunikacyjne na wypadek awarii
Trzecim najpopularniejszym typem ubezpieczenia komunikacyjnego jest Auto Assistance, czyli dodatkowa pomoc w razie awarii samochodu, wypadku lub kradzieży. Najczęściej oznacza to, że ubezpieczyciel zobowiązuje się w krótkim czasie od zgłoszenia (nawet w ciągu pół godziny!) przysłać na miejsce wydarzenia pomoc. Pomoc ta może mieć różną formę – najczęściej oferowane to: pomoc drogowa odholowująca uszkodzony samochód do wskazanego miejsca lub najbliższego warsztatu, wymiana opony lub wykonanie drobnej naprawy na miejscu, a także zapewnienie samochodu zastępczego na czas potrzebny do odzyskania sprawności naszego pojazdu. Bardzo często podstawowa wersja Assistance jest ofertowana gratis wraz z ubezpieczeniem komunikacyjnym OC oraz AC.
Ubezpieczenia komunikacyjne nietypowe
Niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w swojej ofercie inne, nietypowe rodzaje dodatkowych ubezpieczeń. Czasem dostępne są one osobno, częściej jednak w formie rozszerzenia do innego typu ubezpieczenia komunikacyjnego, kupowanego w danym towarzystwie. Do takich rozszerzeń mogą należeć np. ubezpieczenie opon, NNW, czyli wsparcie finansowe dla poszkodowanego i jego rodziny w razie uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, ubezpieczenie szyb, a nawet kluczyków czy dowodu rejestracyjnego. Często spotykane są również mini-wersje AC (np. Smart Casco w Link4), skierowane do osób, które nie mają dużych wymagań, ale mimo wszystko chcą zabezpieczyć swój samochód, nie wydając na ten cel zbyt dużych kwot.