Ceny paliwa wręcz wymarzone. Benzyna poniżej 4 zł? Diesel na pograniczu tej kwoty? Niestety, pewien wirus jak i przepisy państwowe nie zachęcają do dalekiego podróżowania. Na razie musimy zaakceptować to wszystko a najbezpieczniejszym środkiem podróży jest samochód. Należałoby jednak go przygotować do wiosny.
No właśnie, bo mamy wiosnę jakby ktoś przeoczył. Istnieje realna szansa, że wszelkie warsztaty będą już wkrótce normalnie pracować więc… Przygotowania do wiosennej jazdy warto rozpocząć od gruntownego wyczyszczenia samochodu, zwracając uwagę na dokładne umycie karoserii oraz podwozia. Środki zapewniające przejezdność dróg zimą (piasek, chlorek magnezu) mogą wpłynąć negatywnie choćby na lakier. Następnie warto sprawdzić czy na karoserii nie pojawiły się jakieś ubytki lub rysy, którymi powinien zająć się profesjonalista.
– Po zimie trzeba sprawdzić stan szyb – czy nie pojawiły się na nich żadne odpryski – oraz wycieraczek, w których należy wymienić pióra, jeśli są zużyte. Także wnętrze samochodu warto po zimie dokładnie wyczyścić. Dywaniki należy umyć i osuszyć, a tapicerkę odkurzyć – podkreśla Radosław Jaskulski, trener Škoda Auto Szkoła.
Wymiana opon
Ci co mają opony wielosezonowe problem ma z głowy. Jednak wśród Polaków nadal popularne są dwa komplety opon na każdy sezon. – Sezonowa zmiana kół to stały punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Należy pamiętać o sprawdzeniu stanu opon i ewentualnej wymianie na nowe. Szczególnie dotyczy to ogumienia na tylnej osi, które zużywa się znacznie szybciej – radzi Radosław Jaskulski.
Niezależnie od tego czy wymieniane są same opony czy całe koła, należy pamiętać o ich wyważeniu. Skalibrowanie opon ma na celu prawidłowy rozkład masy wokół osi obrotu kół. Dobrze wyważone koła poprawiają komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego nie warto dokonywać wymiany na własną rękę. W serwisie zostanie też przy okazji skontrolowane ciśnienie w ogumieniu.
Serwis klimatyzacji
Wiosna to także czas na sprawdzenie klimatyzacji, której serwisowania nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Jej rzadkie wykorzystywanie zimą sprzyja zagnieżdżaniu się drobnoustrojów i kurzu. Wiosna to zatem najlepszy czas, aby wyczyścić układ i dzięki temu uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak infekcje układu oddechowego czy alergie. Przy okazji należy sprawdzić poziom czynnika chłodzącego i uzupełnić jego ewentualny brak.
Przegląd samochodu
Zimą z powodu trudnych warunków atmosferycznych w nawierzchni pojawiają się ubytki. W związku z tym przedstawiciele producentów pojazdów proponują, by dokonać przeglądu zawieszenia i układu kierowniczego, który mógł być narażony na dodatkowe obciążenie. Tutaj jednak należy uwzględnić wiek i wcześniejszy stan środka lokomocji. Niezależnie od tego warto skontrolować poziom płynów eksploatacyjnych w samochodzie – oleju silnikowego, płynu hamulcowego czy płynu chłodniczego. Wiele rzeczy można samodzielnie sprawdzić lub z pomocą zaprzyjaźnionego mechanika.
Fot. Szkoła Auto
Auto trzeba serwisować regularnie, ponieważ wypadki mogą wynikać również z braku napraw. Trzeba mieć też dobre ubezpieczenie, ja korzystam z Auxilia.
A my zapraszamy do przygotowania tekstu eksperckiego na Strefę Testów. W tej jak i w innych sprawach mail tomaszczarnecki@strefatestow.pl jest czynny 24h :))
Nawet jeśli sami wymieniamy opony, to warto założyć odzież roboczą, w tym rękawice. Naprawdę można uszkodzić sobie dłonie przy tak prostej czynności. Oczywiście poza tym, szkoda brudzić swoich ubrań, lepiej mieć zestaw roboczy.
A ja Wam powiem, że wgl nie wymieniałem tych opon sam bo nie potrafię. Po prostu zdecydowałem troche poczekac i jak tylko poluzowali troche restrykcje to pojechałem na warsztat i mi te opony wymienili. Teraz z kolei bedę brał i kupował nowe auto, mialem wcześniej zaufanego kumpla mechanika ale niesttey wyjechał ;( Będę musiał zwrócić sie do firmy, która zajmuje sie sprawdzaniem samochodu przed zakupem jak tutaj https://motocontroler.com/
Ja na wiosnę wymieniam filtry DPF. Staram się to robić zgodnie z zalecanym czasem. O silnik trzeba szczególnie dbać.